Tag: Боливија

Тројца загинати во протестите во Колумбија

Три лица загинаа вчера во протестите ширум Колумбија, соопшти Министерството за одбрана. Во сите градови денеска дојде допроблеми во јавниот транспорт заради повикот на уште...

Боливија тоне во хаос: Многу мртви, недостаток на храна и горива

Бројот на настраданите во операцијата на боливиските безбедносни сили на деблокадата на рафинеријата од приврзаниците на доскорешнииот претседател Аво Моралес е зголемен на шест,...

Боливија „гори“: Полицијата пукаше во приврзаниците на Моралес, осум мртви

Политичката криза во Боливија ескалираше затоа што силите за безбедност отворија оган на приврзаниците на Ево Моралес при што се убиени најмалку осум, а...

Нови судири во Боливија меѓу приврзаниците на Моралес и полицијата

„Еден ден откако опозициската лидерка Жанин Анес се прогласи за привремен претседател на Боливија, а два дена по оставката на Ево Моралес, во земјата...

Боливија ја приземји авио-компанијата „Ламиа“

Боливија вчера донесе решение со кое времено ги суспендираше сите летовите на авио-компанијата „Ламиа“, чиј авион пред два дена се сруши во Колумбија, и...

Во падот на авионот со фудбалерите од Бразил 75 мртви

Колумбиските власти соопштија дека уште едно, шесто лице го преживеало падот на авионот со 81 патник и членови на екипажот недалеку од Меделин, на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот