Tag: болни

Холандските пациенти со ковид се носат во Германија – болниците се...

Холандија започнала да транспортира пациенти со Ковид преку граница, во Германија за да го намали притисокот врз нејзините болници, кои се борат со зголемување...

Андреева: Во петок ќе гласаат 12 ковид болни, а во сабота...

Заврши рокот за пријавување на болни и немоќни лица, како и на ковид болните и лицата кои се во изолација за остварување на своето...

Се враќаат на работа родителите на деца до шест години хронично...

Од денеска се враќаат на работа родителите на децата до шест години, лицата кои користат продолжено породилно отсуство и дел од хронично болните лица....

Филипче: Хронично болните до 23 септември треба да добијат потврда од...

– Министерот за здравство Венко Филипче денеска се сретна со претставниците на здруженијата на пациенти кои ги изнесоа своите предлози за доследно спроведување на...

Хронично болните се враќаат на работа по предлог на Комисијата за...

Враќање на работа на хронично болните лица, освен за оние кои имаат извештај од специјалист за егзацербација на болеста, предложи изутрината Комисијата за заразни...

Вкупно активни 3.486 случаи на Ковид-19, не се очекува поголем наплив...

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.197 лица, од кои моментално активни се 3.486, откако вчера беа...

Гласаат болните, немоќните и затворениците

Втор ден од гласањето за предвремените парламентарни избори. Гласаат болните, немоќните, хронично болните, затворениците, лицата во домашен притвор, во старските домови и шестмина внатрешно...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот