Tag: Бојан Маричиќ

Маричиќ: Ниедно спорно име нема да биде помилувано

Министерот за правда Бојан Маричиќ уверува дека ниедно спорно име нема да биде помилувано, осврнувајќи се во врска со објавите околу листите за помилување...

Маричиќ за „Дело”: Дијалогот со Бугарија мора да се темели на...

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за словенечкиот весник „Дело“ истакна на важноста проширувањето на Европската Унија да се одвива по претходно утврдени...

Маричиќ од Брдо кај Крањ: „Македонија мора итно да ги почне...

„Апелираме што поскоро Европската Унија да донесе одлука за првата меѓувладина конференција со Северна Македонија и Албанија и да ги почнеме преговорите час поскоро...

Маричиќ: Ќе се дигитализираат пет судови

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска преку видео врска имаше обраќање на настанот организиран од ЕПИ на тема „Дигитално судство – нова ера на...

Маричиќ: Со португалскиот предлог не се доведува во прашање посебноста на...

Португалскиот предлог за повлекување на бугарското вето за старт на преговорите на земјава, го разгледувавме врз основа на тоа што ни беше доставено како...

Маричиќ: Приоритет ми се независно судство и работа без притисок

„Македонија и Србија имаат традиционално добри врски, благодарение на исклучително блиските односи што ги негуваат граѓаните на овие земји. Таа блискост е богатство што...

Маричиќ: Резултатите од пописот ќе им бидат потребни и на идните...

Министерот за правда Бојан Маричиќ порача дека резултатите од пописот ќе бидат од суштинско значење да се добијат пред локалите избори, за да можат...

Прес-конференција на министерот за правда Бојан Маричиќ (во живо)

 Прес-конференција на министерот за правда Бојан Маричиќ . https://www.youtube.com/watch?v=dli5Pgwy1M4&feature=emb_logo

Маричиќ: Имплементацијата на Преспанскиот договор зависи и од преговорите со ЕУ

Шефот намакедонскиот технички тим за преговори со ЕУ , Бојан Маричиќ, кој деновиве престојува во Брисел во рамките на техничкиот скрининг процес со Европската...

Претставниците на „За заедничка Македонија“ ја напуштија дебатата во Топ тема

Илиевски и Дамовски се заблагодарија за поканата и ја напуштија дебатата бидејќи „не им било интересно“Предводниците на протестите на таканаречената граѓанска иницијатива „За заедничка Македонија“,...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот