Tag: Бојко Борисов

Борисов: ГЕРБ ќе ги поддржи отстапките на новата бугарска влада кон...

„Ако бугарската Влада направи отстапки кон Македонија и ги достави до Парламентот, ние сме подготвени да ги поддржиме“, изјави поранешниот бугарски премиер и лидер...

Борисов: „Бугарското малцинство мора да биде впишано во македонскиот Устав“

„За да има наша поддршка за Република Северна Македонија, бугарското малцинство мора да биде внесено во македонскиот Устав“, рече поранешниот бугарски премиер и лидер...

Борисов: Членството на Македонија во ЕУ е значајно за Бугарија

„Стратешка цел на Бугарија е членство на Северна Македонија и Албанија во Европската Унија“, изјави вчера поранешниот бугарски премиер и лидер на Граѓани за...

Бугарија: Нови, вонредни, парламентарни избори во јули

Вонредни паралемнтарни избори во јули е најверојатно сценарио за излез од блокадата на 45-от бугарски парламент каде очигледно е дека не може да се...

Борисов поднесе оставка

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов поднесе оставка пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри.Такво соопштение објавија медиумите во Софија...

Борисов до Османи: Се надевам дека одите по патот за влез...

„Се надевам дека Република Северна Македонија ќе ги добие потребните гаранции од нас и дека ќе се движи на патот за пристапување во Европската...

Османи денеска се среќава со Борисов и Захариева

Шефот на македонската дипломатија Бујар Османи денеска ќе престојува во работна посета на Република Бугарија и ќе оствари средба со бугарскиот премиер Бојко Борисов и заменик-претседателката на Владата за правосудна реформа и министер за надворешни работи, Екатерина Захариева. Посетата, како што соопшти МНР, претставува прва билатерална посета на министерот Османи и е во духот на пријателството, добрососедството и соработката меѓу...

Борисов предлага измени на Уставот на Бугарија

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов во денешното вонредно обраќање до нацијата најави дека неговата парија Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ) ќе побара...

Откриен идентитетот на возачот на „камионот на смртта“

Возачот на „камионот на смртта“ во којшто на југот на Англија биле пронајдени 39 тела, е уапсен после грозоморното откритие. Тој е од Северна...

Борисов го поздрави договорот меѓу Македонија и Грција

Бугарскиот премиер Бојко Борисов ги поздрави премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, како и министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, за договорот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот