Tag: брана

Ќе се гради брана на реката Слупчанска, Владата ја одобри инвестицијата...

По предлог на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, Владата на денешната седница ја донесе Информацијата за одобрување на тендерската постапка од пред неколку...

Штипскиот заменик градоначалник побара да почнат тендерските постапки за изградба на...

Заменик градоначалникот на Општина Штип Јане Миланов денеска потпишал барање до Владата, во кое навел Министерството за транспорт и врски да почне со тендерите...

Речиси сто жртви по уривањето на браната во Бразил

Бројот на загинати по уривањето на браната на рудник во југоисточен Бразил се зголеми на 99 жртви, соопшти портпаролот на државната агенција за цивилна...

Бразил: Расте бројот на загинати во поплавата

Најмалку девет лица загинаа, а 300 се водат за исчезнати откако во петокот пукна рударска брана на југоистокот на Бразил, соопштија официјални лица. После попуштањето...

МЗШВ: Реализираме капитални проекти, ги зголемуваме наводнуваните плодни површини, создаваме конкурентно...

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство реализира низа капитални проекти во водостопанството, со цел зголемување на наводнуваните земјоделски површини, што крајно ќе придонесе за...

Интензивно се гради хидросистемот Конско

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство интензивно работи на изградбата на хидросистемот Конско кај Гевгелија, кој ќе обезбеди дополнителни количини вода за наводнување на...

Лаос: Се сруши брана, има жртви, стотици исчезнати

Повеќе лица го загубија животот, а стотици се водат за исчезнати, откако се сруши брана на југоистокот на Лаос. Во провинцијата Атапо поплавени се најмалку...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот