Tag: Брегзит

На повидок трговска војна меѓу ЕУ и Британија

Сметката за несогласувања околу трговските аранжмани после Брегзит би можеле да ја платат компаниите и домаќинствата, па се поставува прашањето дали ЕУ и Обединетото...

Џонсон со уцени се спасува од смена!?

Висок конзервативен пратеник ја обвини британската влада за заплашување и обид за „уцена“ на пратениците кои сакаат да го соборат премиерот Борис Џонсон.Откако...

Хорор во Ирска: Четворица мажи грабнаа и запалија автобус

Вчеравечер четворица мажи грабнаа и запалија автобус во унионистичката зедница во Северна Ирска, соопштија властите. Полицијата во соопштението наведува дека примила дојава за инцидент во...

Ново поглавје на британско-францускиот конфликт после Брегзит

Француските власти се заканија дека на британските бродови ќе им забранат влез во нивните пристаништа, ако под итно не го издадат договорениот број дозволи...

На Велика Британија итно и требаат 800 месари

Велика Британија, заради недостатокот на работна сила и пореметувањето во ланците за снабдување, на странски месари по итна постапка ќе им понуди 800 визи,...

Франција и се одмаздува на Британија со помалку струја

Франција оваа зима би можела да го намали, но не и целосно да го прекине снабдувањето со електрична енергија на британскиот остров Џерси, како...

Брегзит: При влез на Европејците во Обединетото кралство задолжителен е пасош

Од денеска личната карта веќе не важи за влез во Обединетото Кралство, која во иднина ќе бара од европските и швајцарските граѓани да ги...

На Самитот на Г-7: Макрон и Џонсон се скараа заради кобасици

Официјален Лондон ги замоли членките на Европската унија за малку почитување после острите зборови на тема – кобасици, кои ги размениле францускиот претседател Емануел...

Европските гранични служби удираат печат на пасошите на Британците – се...

Политико, БриселГраѓаните на Велика Британија кои живеат во ЕУ треба да можат повторно да влезат во Шенген зоната без печат – но тоа не...

Објавен Договорот за Брегзит

Европската Унија и Велика Британија денеска го објавија Договорот со кој се уредуваат трговската и другите видови на соработка од 1 јануари 2021 година.„Договорот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот