Tag: брент

Скок на цената на нафтата: Барел 120 долари

Цените на нафтата пораснаа на почетокот на новата трговска недела, поради олеснувањето на ковид „локдаунот“ во Кина и планот на Европската унија да го...

Цвета бизнисот со руска нафта

Следејќи ги стапките на минатото искуство, трговијата со нафта и нафтени деривати кои пристигнуваат од Русија почнува да наликува на комплицирана шема за перење...

Пад на индексите на Волстрит, цените на нафтата пораснаа

Индексите на Волстрит денеска беа во минус со падот на вредноста на акциите на технолошките компании, додека цените на нафтата и вредноста на акциите...

Нафтата ја завршува неделата со раст на цената

Цените на нафтата ја завршуваат оваа трговска недела со добивка, што се должи на падот на американските залихи од рекордното ниво, но и од...

Трамп ја крена цената на нафтата

Цените на нафтата повторно скокнаа, а причина за тоа е воведувањето на најновите американски санкции на Иран поради тестирање на балистички ракети и откако...

Цената на нафтата близу 17-месечниот максимум

Нафтата денес се тргува близу највисокото ниво од јули 2015 година, поради оптимизмот на инвеститорите дека Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) и...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот