Tag: британски

Британски научници: Појава на нов, супер вид на коронавирус

Кристијан Рамадан, професор по молекуларна медицина од Универзитетот во Оксфорд, изјави дека се појавила нова мутација на британскиот вид на коронавирус – супер вид.Британскиот...

Британски научници тврдат дека новиот вид на коронавирусот го има речиси...

Новиот тип на Ковид-19, потврден во Велика Британија, веќе е скоро сигурно присутен во повеќето европски земји, тврдат британски научници.Ова го потврди Нил Фергусон...

Британскиот Парламент денеска повторно ќе гласа за предвремени избори

Долниот дом на британскиот Парламент денеска ќе спроведе ново гласање за одржување предвремени парламентарни избори, што ги посакава премиерот Борис Џонсон во обид да...

Почина Стивен Хокинг, еден од најголемите умови на денешнината

Најпознатиот физичар на светот, професорот Стивен Хокинг почина на 77-годишна возраст во својот дом во Кембриџ, Велика Британија.Неговото семејство соопшти дека Хокинг починал мирно,...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот