Tag: будимпешта

Пожар во болница во Будимпешта, еден загинат и двајца повредени

Едно лице го загуби животот денеска, а две се повредени во пожар во болница во центарот на Будимпешта, соопштија властите.Според портпаролката на унгарската...

Сијарто: За Груевски одлучуваат судиите, а не политичарите

Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, кој денеска е во посета на земјава, изјави дека екстрадицијата на поранешниот македонски премиер Никола Груевски е...

Потполн аутсајдер ќе му се спротивстави на Орбан на избори во...

Градоначалникот на еден мал унгарски град Петер Марки-Зај, аутсајдер без партиска припадност, според податоците од петина од избирачките места, води пред лево ориентираната Клара...

Се преврти автобус во Унгарија: Осум лица загинаа, десетина се повредени

Осум луѓе го загубија животот, а десетина се поврдени во сообраќајна несреќа во Унгарија.Во автобусот се наоѓале повеќе од 50 патници, јави агенцијата МТИ.Автобусот...

Музејот „Мадам Тисо“ дозволи огранок во Унгарија

Во првите месеци следната година, во центарот на Будимпешта ќе биде отворен првиот музеј на восочни фигури „Мадам Тисо“ во Унгарија.Светски познатиот музеј првпат...

Поп Ацев деветти во пливачки маратон на ЕП во Будимпешта

Македонскиот маратонски пливач Евгениј Поп Ацев го освои 9. место на делницата од 25 километри, на 35. Европско првенство што денеска завршува во Будимпешта.Во...

Невреме во Унгарија: Силен ветер корне дрвја

– Силен студен ветер, кој денеска попладне ја зафати Унгарија, корнеше дрвја, кршеше гранки и оштети далноводи.Пожарникарските служби во земјата примиле повеќе од 100...

Путин пристигна во Будимпешта

Рускиот претседател Владимир Путин пристигна денеска во Будимпешта, каде што ќе разговара со унгарскиот премиер Виктор Орбан. Кремљ претходно соопшти дека било пранирано разговорите да...

Унгарската опозиција ја освои Будимпешта, Карачоњи нов градоначалник

– Нов градоначалник на Будимпешта е Ѓерѓељи Карачоњи, кандидатот кој беше поддржан од неколку опозициски партии, покажаа резултатите од локалните избори по околу 80...

Костадинов: Мицкоски работи исклучиво по насоки од Будимпешта

Скопје, 6 август 2019Одговори на новинарски прашања:1. Мицкоски ве обвини дека наликувате на копија на премиерот Зоран Заев со вашите ставови, имате ли коментар на...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот