Tag: Букурешт

Дојава за бомба го испразни аеродромот во Букурешт

Романските надлежни служби ја проверуваат пријавата за бомба во еден од авионите на аеродромот во Букурешт.Патниците се евакуирани од авионот но и од...

Автомобил се „закова“ во капија на руската амбасада во Букурешт

Едно лице загина кога рано утрово автомобил удрил во вратата на руската амбасада во Букурешт, соопшти полицијата во романската престолнина.На видеото направено пред...

Темишвар избра Германец за градоначалник

Градоначалник на Темишвар, трет по големина романски град, е триесет и осумгодишниот Германец Доминик Фриц.Фриц нема романско државјанство, ниту романски пасош. Роден е...

„Недела на македонски производи“ во Букурешт

Министрите за земјоделство и за економија, Арјанит Хоџа и Крешник Бектеши, и македонскиот амбасадор во Романија, Габриел Атанасов, денеска во Букурешт ќе ја отворат...

И Романија протера руски дипломат

Одлуката за протерување од Романија на заменикот на военото аташе при амбасадата на Русија во Букурешт нема никаква врска со она што се случува...

Зорица Заева во Букурешт: Економското зајакнување е одговор на многу од...

На покана на романската премиерка Виорица Данчила, а во рамки на претседавањето на Романија со Советот на ЕУ, Зорица Заева учествуваше на конференција „Улогата...

Вицепремиерот Османи на министерски состанок во Букурешт

Заменик – претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, ќе престојува во Букурешт, Република Романија, каде ќе учествува на неформалниот министерски состанок...

Каменос: Мојата црвена линија е да ја спречам употребата на терминот...

Ние на кој било начин ќе ја спречиме употреба на терминот Македонија во името на Скопје, ова е јасно, вели лидерот на Независни Грци,...

Поранешна Република Македонија

Македонските тенки „патриоти“ за одбрана на идентитетот и уставното име на државата, ако се суди според посетеноста, иконографијата на протестите и гласноста на хистеријата,...

Јенс Столтенберг во Скопје на средби со државниот врв

Јенс Столтенберг вечерва ја почнува првата официјална посета на Македонија со неформалните средби, а агендата на генералниот секретар на НАТО започнува утре. Столтенберг прво...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот