Tag: Бундестаг

Бундестагот пренасочува милијарди евра за борба против пандемијата кон зелени проекти

Германскиот Бундестаг одлучи да пренасочи милијарди евра во буџетот одобрен лани како заеми за пандемијата, но кои не мораа да се користат, јави ДПА....

Германија не се откажува од задолжителните вакцини, десничарите се бесни

Германскиот канцелар Олаф Шолц вчера го имаше својот прв актуелен час во парламентот каде што опозицијата го „нападна“ со прашања за тоа како и...

Крај на ерата на Ангела Меркел: Новата германска влада ги објави...

После двомесечни преговори партиите на идната германска влада, Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Зелените и Либерално-демократската партија (ФДП), го претставија вчера во Берлин својот...

Новиот Бундестаг со рекорден број пратеници

Германската Социјалдемократска партија (СПД) победи на изборите во Бундестагот, пред конзервативниот блок на канцеларката Ангела Меркел, јави ДПА, повикувајќи се на податоци објавени на...

Во областа околу Бундестагот распоредени големи полициски сили

Припадници на берлинската полиција, засилени со полициски единици од цела Германија, денеска се распоредени во поголемиот дел од центарот на Берлин во пресрет на очекуваните граѓански...

Грчките медиуми за синоќешното гласање во Бундестагот

„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија“; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент“; „Германско...

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија...

„Danke Deutschland“ – државниот врв се заблагодари за одлуката на Бундестагот

Државниот врв преку социјалните мрежи ја поздрави одлуката на германскиот Буднестаг кој вчера гласаше за отворање на преговорите на нашата држава со Европската унија.Претседателот...

Бундестагот одобри почеток на преговори за Северна Македонија со ЕУ

Пратениците во германскиот Бундестаг вечерва со големо мнозинство и одобрија на владата да се заложи за отворање пристапни преговори со Република Северна Македонија.За предлогот...

СПД во Бундестагот ќе гласа за старт на преговорите со Северна...

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска во Берлин имаше средба со пратеникот во германскиот Бундестаг, Кристиан Петри, од втората по...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот