Tag: бурка

Талибанците објавија кодекс на облекување на факултетите

Авганистанските студентки ќе мораат да облекуваат долги црни фустани со никаб кој им го покрива лицето, а наставата ќе ја посетуваат во училници наменети...

Холандија изгласа забрана за носење бурки

Холандските пратеници усвоија вчера со мнозинство гласови предлог на закон со којшто се забранува носење муслимански бурки на некои јавни места како што се...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот