Tag: . бустер

ЕК препорачува втор бустер против Ковид-19 за ранливи и постари лица

Здравствените агенции на Европската Унија денеска ќе препорачаат дополнителна доза вакцина против Ковид-19 за сите лица постари од 60 години. Тоа е поради новото...

„Омикрон“ предизвика експлозија на заразени луѓе низ Европа

„Никој не треба да се сомнева дека доаѓа бран на ‘омикрони’“, предупреди во декември британскиот премиер Борис Џонсон. Тој бран, сега е сосема јасно,...

Бајден со апел до Американците: „Примете бустер доза!“

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, денеска апелираше до Американците да добијат зголемена доза од вакцината против Ковид 19 и да го поддржат...

Пандемијата со корона попушта во Северна и Јужна Америка

Паѓа бројот на заразени и смртни случаи од корона вирус во Северна и Јужна Америка веќе осма недела по ред, објави Панамериканската здравствена организација...

Бајден најави задолжителна вакцинација против корона за сите големи фирми

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, изјави вчеравечер, дека сите вработени во компаниите со најмалку 100 работници ќе мораат да бидат вакцинирани или...

Модерна ги спојува вакцините против ковид и грип

Фармацевтската куќа „Модерна“ соопшти дека развива нова вакцина притив ковид во една доза, која комбинира бустер доза со експериментална вакцина против грип. „Веруваме дека пред...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот