Tag: бјб

Богоевски: Во сите случаи на УБК и БЈБ е прекршен законот...

„Во сите случаи на УБК и БЈБ е прекршен законот со снимање на спектакуларни апсења, со лажни сведоци, со незаконски прислушкувани разговори. Со овие...

Полицијата да биде ослободена од партиската политика, побара првиот човек на...

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски денеска ги отфрли обвинувања, кои на негова сметка беа упатени од страна на министерот за внатрешни...

Директорот на БЈБ ги посети полициските пунктови околу Дебар

Директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) при МВР Сашо Тасевски денеска ги посети контролните пунктови на полициските служби – Бошков мост и Глобочица...

Мијалков: БЈБ го водеше случајот „Монструм“, УБК беше вклучена со помагање...

Со сведочење на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков денеска во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Монструм“, кој се однесува за убиството на...

Костовски: Грујевски побара да се направат четири сајтови за подобра прегледност...

Сведокот Ѕвонко Костовски на денешното рочиште во Кривичниот суд за предметот „Таргет-Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство рече дека во 2011 година на барање на Горан Грујевски...

Наградени полициски службеници за остварени забележителни резултати во работењето

Триесет вработени во различни организациски единици на МВР  се еднократно наградени заради остварените забележителни резултати во работењето во текот на изминатата година.„Чест ми е...

МВР: Спасовски ќе побара разрешување на директорот на БЈБ

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски до Владата на Република Македонија ќе поднесе предлог за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазо...

Чавков поднел жалба на притворот

Поранешниот директор на БЈБ, Митко Чавков преку неговиот адвокат веќе поднеле жалба до Кривичниот совет на скопска единица со која бара укинување на притворот....

Акција на МВР и УЈП во полошкиот и пелагонискиот регион

Полицијата и УЈП со нова викенд акција во угостителските објекти. Овој пат во Тетово, Гостивар, Битола, Велес и Прилеп. Приведени вкупно 26 лица, а...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот