Tag: вакцина

Лицата над 30 години во Грција имаат можност да примат четврта...

Граѓаните во Грција на возраст од 30 до 59 години, од денеска, доколку сакаат, можат да закажат термин за вакцинација со четврта доза од...

Сан Марино го обновува „вакциналниот туризам“

Властите на Сан Марино одлучија да го обноват туризмот за вакцинација, нудејќи им на странците трета доза од руската вакцина „Спутник Лајт“ против корона...

Истражување: 12 лица шират две третини од тврдењата за опасностите од...

 Две третини од информациите за опасностите од вакцините на социјалните мрежи ја шират само 12 лидери на онлајн јавното мислење, кои имаат голем број претплатници и...

Истражување: Короната ги намалува интелигенцијата, плодноста и потенцијата. Вакцините не

Идејата дека варијантата на корона вирусот, „омикрон“, е еден вид спасител од пандемијата е многу опасна, предупредуваат експертите.Поедноставениот наратив е отприлика вака: „омикронот“...

Оптимистичка прогноза на Европската агенција за лекови: Со „омикрон“ светот излегува...

Новата варијанта на корона вирусот, „омикрон“, ќе го извади ковид-19 од фаза на пандемија, сметаат од Европската агенција за лекови (ЕМА).Европскиот регулатор за...

Шведска пак ги заостри мерките

По третпат за два месеци, од ноември од појавата на „омикрон“ досега, шведските власти ги заострија епидемиолошките мерки.Премиерката Магдалена Андерсон на денешната вонредна...

Црн рекорд во Белгија: Скок на бројот на ковид инфицирани

Бројот на новозаразени со корона вирусот во Белгија во претходната недела надмина 28.000, со што е срушен рекордот по бројот на дневно пријавени инфекции...

„Омикрон“ предизвика експлозија на заразени луѓе низ Европа

„Никој не треба да се сомнева дека доаѓа бран на ‘омикрони’“, предупреди во декември британскиот премиер Борис Џонсон. Тој бран, сега е сосема јасно,...

Американска банка ќе им даде отказ на невакцинираните

Вработените во Ситибанк (Citybank) во Соединетите Американски Држави, кои не се вакцинирани против Ковид-19, до 14 јануари ќе бидат ставени на неплатено отсуство и...

Грчки медиуми: Казино во Дојран издава фалисификувани ковид сертификати

Грчката телевизија Опен објави видео сторија за казино во Дојран кое наводно издава фалсификувани ковид сертификати.Во емитуваниот прилог на телевизијата во сопственост на контроверзниот...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот