Tag: валута

Биткоинот порасна за 6,0 отсто

Цената на биткоинот порасна за повеќе од 6,0 отсто и сега таа е 44.500 долари, покажуваат податоците на порталот Коин Метрикс, што е негово...

Сингапур почнува да тестира воведување на дигитален долар

„Сингапурската централна банка започна реализација на проект за технолошки аспекти за изградба на дигитална форма на својата валута, за да се подготви за деновите...

Биткоинот повторно станува јака валута

Биткоинот постојано се сметаше за неуспешен проект, но во последните неколку недели, најстарата и најголема криптовалута во светот повторно зајакна поради надежите за нагло...

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Печатница која се наоѓа во малиот музеј во гратчето Тенино, Вашингтон, САД, „се врати во живот“ по близу 90 години „молчење”. И сега задачата...

Доларот зајакна, швајцарскиот франк и шведската круна со најголем пад

Доларот зајакна на 89,81 поени во однос на кошницата на валути од двонеделен минимум од 89,31 поен во средата, што претставува зголемување од 0,3...

Азиски берзи: Внимателна трговија поради ураганот Харвеј

На азиските берзи денеска се тргува претпазливо додека се проценува штетата од ураганот Харвеј во Тексас, додека курсот на еврото во однос на доларот...

Еврото ослабе во однос на доларот

Еврото денеска ослабе спрема доларот на меѓународните девизни пазари под влијание на очекувањата дека челниците на Европската централна банка (ЕЦБ) ќе бидат воздржан во...

Еврото спрема доларот најјако од почетокот на 2015-та

На светските девизни пазари еврото кон доларот зајакна и изминатата недела, веќе трета по ред, па неговиот курс достигна највисоко ниво за две и...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот