Tag: Вартоломеј

Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедецениската шизма

Историски момент е што шизмата која траеше речиси шест децении, по иницијатива на Вселенската патријаршија, заврши, беше отстранета и влегуваме во нов период, рече...

Пендаровски до Вартоломеј: Заокружувањето на автокефалноста на нашата црква е од...

Претседателот Стево Пендаровски упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх, по повод признавањето на каноничноста на нашата...

Митрополит Тимотеј: Вартоломеј може да додели автокефалност, но прашање е дали...

Одлуката на вселенскиот патријарх Вартолмеј за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија како канонска е добар потег, зашто црквата и народот повеќе...

Ромфеа.гр: Приемот на епископот Партениј кај патријархот Вартоломеј голем чекор на...

Посетата на епископот Антаниски и игумен на Бигорскиот манастир г. Партениј во придружба на монаси и монахињи и приемот кај вселенскиот патријарх Вартоломеј е...

Пендаровски ќе се сретне со Вселенскиот патријарх Вартоломеј

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на работната посета на Република Турција, денеска во Истанбул ќе се сретне со Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски –...

РПЦ: Со намерата да го реши македонското црковно прашање, Вартоломеј ја...

„Цариградскиот патријарх, очигледно, решил да ги стави во функција политичките елити кои ја користат религија во свои игри, изјави претседателот на Синодалниот оддел за...

Патријарх Вартоломеј: Во духот на љубовта и единството го разгледуваме барањето...

Црквата-мајка го разгледува секој случај во духот на љубовта и единството, секогаш имајќи ги на ум духовната полза и спасението на верните. И во истиот...

Порошенко и Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква

Претседателот на Украина Петро Порошенко и цариградскиот патријарх Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква. Церемонијата се одржа денеска во резиденцијата на патријархот во...

Вселенскиот патријарх ќе се сретне со Ципрас и Павлопулос

Посетата на Грција поради учеството на еколошки симпозиум, Вселенскиот патријарх Вартоломеј ќе ја искористи да се сретне со грчкиот државен врв.Како што јави дописничката...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот