Tag: Вашингтон пост

Вработени во „Вашингтон пост“ мора да обезбедат доказ дека се вакцинирале...

Сите вработени во „Вашингтон пост“ мора да обезбедат доказ дека се вакцинирале против Ковид-19 до средината на септември, доколку сакаат да останат на работа.Исклучоци...

„Вашингтон пост“: Незапочнувањето на преговори со ЕУ е причината за предвремени...

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, денеска поднесе оставка отворајќи можност новиот привремен кабинет да организира предвремени избори, објави „Вашингтон Пост“.Како што јави дописникот...

Тужба против Трамп за силување

Жената која го обвини американскиот претседател Доналд Трамп дека ја силувал пред повеќе од 23 години во една продавница во Њујорк поднесе тужба против...

Фејсбук лансира нова секција на вести

Социјалната мрежа Фејсбук воведува секција на вести „Њуз Таб“ (News Тab) на својата мобилна апликација каде што ќе се прикажуваат наслови од ветси кои...

Вашингтон пост“: Заев и Ципрас се миротворци, потребна им е поддршка

Од договорот што го постигнаа премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас поентираат и двете нации. Македонија излегува од изолација и добива можност да стане...

Пулицерови награди за Њујорк тајмс, Вашингтон пост и Ројтерс

Овогодинешни лауреати на Пулицеровата награда, најпрестижната во областа на американското новинарство, се весниците „Њујорк тајмс“, „Вашингтон пост“, „Њујоркер“, „Прес демократ“, како и британската агенција...

Доделени Пулицеровите награди

Пулицеровата награда за 2016 година, за новинарството во јавниот интерес ја освоија „Њујорк дејли“ и „Пропаблика“, додека оваа награда за истражуачко новинарство ја доби...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот