Tag: велосипеди

Град Скопје ги објави повиците за доделување субвенции за велосипеди и...

Град Скопје ги објави повиците за доделување субвенции за купување велосипеди и електрични тротинети во 2021 година. Аплицирањето ќе се одвива онлајн, а право...

Субвенции за купување велосипеди во Општина Аеродром

Општина Аеродром објави оглас во кој ги повикува граѓаните да аплицираат за субвенции за велосипеди, а јавниот повик почна од 1 октомври и ќе...

Хрватска ќе гради автопат за велосипеди

„Хрватска планира во наредните неколку години да направи автопат за велосипеди во должина од 121 километар покрај реката Сава.Стазата ќе биде изградена во рамки...

Заврши пријавувањето за субвенции за велосипеди во Карпош

Општина Карпош соопшти денеска дека е пополнета квотата за доделување на субвенции за купување на велосипеди.„Со оглед на тоа што квотата за субвенционирање е...

Ќе се определува максималната субвенција за купување велосипеди во Скопје

Советот на град Скопје денеска на седница треба да донесе одлука за определување максимален износ за доделување субвенции на граѓаните за купување велосипеди.Во буџетот...

Министерството за животна средина ќе даде поддршка на акцијата „Со велосипед...

Министерството за животна средина и просторно планирање со соопштение информира дека ќе даде поддршка и ќе се вклучи во одбележувањето на интернационалниот ден „Со...

Нови вело-ленти и сообраќајни решенија во општина Аеродром

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин вчера оствари средба со претставници од неформалното здружение НаТочак. На средбата е договорена континуирана соработка, во насока на изнаоѓање...

Шилегов: Модерниот и ефикасен велосипедски сообраќај ќе биде новото лице на...

Во Скопје се одржа меѓународна конференција „Развој на урбаната мобилност за одржлив град и град во кој квалитетно се живее“, на која се обрати...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот