Tag: велосипед

Денеска возење велосипед низ Скопје за безбедна велосипедска инфрастуктура

Иницијативата НаТочак денеска, по 85-ти пат, со почеток во 17.30 од Плоштад Македонија, организира возење на велосипеди низ скопските улици, за да ги потсети...

Украински свештеник со велосипед тргнал на аџилак во Ерусалим, но короната...

– Украинскиот баптистички свештеник од градот Черкаси, Јуриј Бобкин, две недели е гостин во конаците на храмот „Свети петнаесет тивериополски свештеномаченици“ во Струмица. Неговите...

Пензиониран програмер лежејќи вози велосипед кој сам го направил

АнадолијаДека велосипедизмот го чува здравјето и животната средина, своите сограѓани секојдневно ги потсетува Миланче Ѓуриќ (71) со тоа што на лежечкиот велосипед, кој сам...

Град Скопје распиша јавен повик за субвенции за набавка на велосипеди

Со цел да го стимулира користењето велосипеди, Град Скопје распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните за купување велосипед.Со јавниот...

Град Скопје ќе дава пари за набавка на велосипеди

Градот Скопје, со цел да ги стимулира жителите на Скопје да користат велосипеди, распиша јавен повик за надоместување на дел од трошоците на граѓаните...

Намалете ги килограмите со возење велосипед

Возењето велосипед е популарна вежба, како за рекреација, така и за намалување на телесната тежина. Со возењето велосипед можете да уживате во природата сами...

Центар ќе субвенционира за нови велосипеди

И годинава општина Центар ќе субвенционира средства за купување нови велосипеди.Проектот „Цел Центар на точак“, општината го спроведува четврта година по ред.Акцијата ќе се...

Стогодишник со велосипед помина 22 км. за еден час

Роберт Маршан, Французин стар 105 години, влезе денес во историјата откако за еден час помина со велосипед растојание од 22,52 километри на велосипетска патека...

Короната ќе ја сотреме, ама корупцијата – јок

Иако од најважните меѓународни адреси, во неофицијална, а богами и во официјална форма, на Македонија и стигнуваат бројни предупредувања дека мора поодлучно да се...

Избор на уредникот