Browsing: нов зеланд

„Австралија ќе упати национално извинување до сите граѓани погодени од ‘трагедијата со Талидомид’“, изјави денеска премиерот Ентони Албанесе, повеќе од…

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на Жаклин ен Фризел, новоименуваната амбасадорка на Нов Зеланд за Република Северна…

Владата на Нов Зеланд прогласи вонредна состојба на национално ниво, трет пат во својата историја, откако циклонот ‘Габриел’ предизвика огромни…

Жителите на најголемиот град во Нов Зеланд, Аукленд, и околните подрачја се предупредени да се подготват за нови интензивни врнежи,…