Tag: хонг конг

Градителот на крузери „Верфтен“ оди во стечај

Германскиот бродоградител „Верфтен“ (MV Werften) поднесе барање за стечај поради финансиски тешкотии во кои се најде заедно со неговата матична компанија, организаторот на крстарења...

Во Хонг Конг затворен последниот опозициски медиум

Повеќе од 200 припадници на полицијата во Хонг Конг денеска упаднаа во канцелариите на онлајн опозицискиот медиум Стенд Њуз (Stand News) и уапсија шест лица, меѓу...

Пожар во СТЦ во Хонг Конг, околу 300 луѓе заробени на...

Најмалку четири лица се повредени при пожар во Светскиот трговски центар во Хонгконг.Околу 300 луѓе се заробени на покривот на 38-катната зграда, во фреквентниот...

Пад на доларот на девизните пазари

На девизните пазари вредноста на доларот кон девизната кошничка благо падна, откако минатата недела порасна за речиси 1,00 отсто и достигна највисоко ниво во...

На плоштадот Тиананмен: Одбележана стогодишнината од Комунистичката партија на Кина

„Кинескиот народ никогаш нема да дозволи странски сили да го угнетуваат или злоставуваат“ , рече претседателот Џи Јинпинг по повод прославата на стогодишнината на...

САД суспендираа три спогодби со Хонг Конг

– САД суспендираа или раскинаа три билатерални договори со Хонг Конг во областа на екстрадицијата и ослободувањето од данок, како дел од одговорот на...

Во Хонг Конг рекорден дневен пораст на новозаболени од Ковид-19

Во Хонг Конг во изминатите 24 часа потврдени се 123 нови случаи на Ковид-19, што е рекорден дневен пораст од почетокот на епидемијата.Регистриран е...

Отворањето на Дизнилендот во Хонг Конг најавено за 18 јуни

Рекреативниот Дизниленд парк во Хонг Конг, што беше затворен на крајот на јануари поради епидемијата на коронавирусот, ќе продолжи да работи од 18 јуни.Детскиот...

Околу 400 приведени по протестите во новогодишната ноќ во Хонг Конг

Околу 400 лица се приведени на новогодишните протести во Хонг Конг откако мирен демократски марш на десетици илјади прерасна во хаотични судири со полицијата...

Сто дена протести во Хонг Конг

Денеска е 100-от ден од протестите во Хонг Конг, што почнаа на 9 јуни и од тогаш воопшто не престанаа, и покрај бруталноста на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот