Tag: централа

Песков: Нема збор за создавање демилтиризирана зона околу Нуклеарната централа Запорожје

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека нема збор за создавање демилитаризирана зона околу нуклеарната централа Запорожје.Русија смета дека сите земји треба да извршат...

Сајбер напад на руски нуклеарни објекти

Неколку нуклеарни објекти во Централна Русија денеска биле цел на сајбер напад, информираше секретарот на Советот за безбедност на Русија, Николај Петрушев.Според неговите зборови,...

„Централата” на НАТО денеска во Скопје

Генералниот секретар  на НАТО Јенс Столтенберг и Северноатлантскиот совет (НАК) во кој се амбасадорите на сите земји членки на Алијансата, денеска со највисоки државни и...

Путин и Ердоган го обележаа почетокот на изградбата на првата нуклеарна...

Претседателите на Турција и Русија, Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин денеска преку видео конференција го означија стартот на изградбата на првата турска нуклеарна...

Бугарија гради магацин за нуклеарен отпад

Бугарија започна со изградба на магацин за нуклеарен отпад близу својата нуклеарна централа на Дунав.Бугарската министерка Теменушка Петкова денес рече дека проектот кај Козлодуј...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот