Tag: цивили

Русија: Прекин на огнот во Мариупол поради евакуација на цивили

Руското Министерство за одбрана прогласи прекин на огнот со цел да се овозможи евакуација на цивилите од Мариупол.Хуманитарниот коридор од Мариупол до Запорожје преку...

Пентагон: Русија се повеќе напаѓа цивилни објекти

Руската војска се повеќе напаѓа цивилни објекти во Украина, а во исто време опаѓа моралот на руските војници, изјави синоќа висок претставник на американската...

Убиени 12 цивили во ракетен напад на џихадистите во Сирија

„Во ракетен напад на џихадистите врз село во Сирија, кое е под контрола на властите, загинале 12 цивили.Во истиот напад, кој е извршен јужно...

Новиот мексикански претседател одби вооружени телохранители

Новоизбраниот мексикански претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави денес дека наместо вооружена тајна служба, која ги заштитувала неговите претходници, ќе има 20 невооружени мажи...

Гутереш: Присилното раселување на цивили е воено злосторство

Присилното раселување на цивили во Сирија претставува воено злосторство, предупреди генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во време кога се одвива една од...

Протести во главниот град на Јемен

Повеќе илјади луѓе протестираа Сани, главниот град на Јемен, по повод воздушниот напад на меѓународната коалиција која ја предводи Саудиска Арабија на погребна сала,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот