Tag: ЦИВИЛ

Преку телефон упатени смртни закани до ЦИВИЛ

Преку фиксната телефонска линија на ЦИВИЛ, утринава во два наврати, од страна на непознато лице биле упатени смртни закани до членовите на Организацијата.„Во своето...

Цивил: Политичките партии ги користат сите дупки во Изборниот законик

Политичките партии ги користат сите можни дупки во Изборниот законик за да можат да ја бајпасираат онаа демократска стандардна постапка на убедување на граѓаните...

Зоран Заев во интервју за Цивил Медиа: Граѓаните нема да дозволат...

„Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, одговори без двоумење на сите прашања на ЦИВИЛ МЕДИА поврзани со најактуелните прашања, настани и процеси...

Денеска ДИК ќе го заклучи Избирачкиот список за референдумот

Државната изборна комисија (ДИК) денеска треба да го заклучи Избирачкиот список за референдумот закажан за 30 септември.Во 15:30 часот ДИК ќе одржи седница на...

Спасовски: Говорот на омраза ја урива суштината на демократските принципи

Насилнот екстремизам како глобален проблем, поврзан со релативно поновиот феномен, говорот на омраза, неговото интензивирање пред претстојниот референдум, како и решенијата на проблемот, беа тема на...

Цивил: Фантомите во Избирачкиот список се вратиле

„Во текот на првиот ден од јавниот увид во Избирачкиот список во пресрет на Референдумот, до ЦИВИЛ дојдоа десетина пријави за проблеми. Старите проблеми,...

Заев: Македонија нема друга алтернатива освен европската

„Македонија нема друга алтернатива освен интеграција во ЕУ и НАТО, Европскиот совет сака да види резултати за реформите“.Ова меѓудругото денеска го изјави македонскиот премиер...

Цивил: Обвинителството веднаш да отвори постапка за ужасот на 12 годишното...

ЦИВИЛ – Центар за слобода, со згрозување и краен револт, најостро го осудуваме системот кој уништува детски животи! И бараме од Основното јавно обвинителство...

И ЦИВИЛ со апел да не се користи пиротехника за празниците

ЦИВИЛ се придружува кон апелот на МВР да не се употребуваат петарди и други пиротехнички средства за време на празничните денови и ги повикува граѓаните...

Полицијата фатила активисти како делат прехранбени производи во Могила

Од невладината организација „Цивил“ известуваат дека пред избирачкото место 0193 во село Радобор, Општина Могила, полицијата запрела возило и при проверката во багажниот простор...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот