Tag: чернобил

Пожари во близина на нуклеарната централа во Чернобил шират радијација

Врховната рада на Украина предупреди дека на територијата на Чернобил активни се најмалку седум различни пожари. Тие биле регистрирани со снимки од сателитот Сентинел-2 на Европската...

МААЕ изгуби контакт со контролните системи во Чернобил

Системите за следење на нуклеарниот материјал во капацитетите за складирање радиоактивен отпад во нуклеарната централа во Чернобил, која беше заземена од руските сили минатиот...

Запленета пратка на водка Атомик, произведена во Чернобил за Велика Британија

Првите пратки на „занаетчиска вотка“, произведени од јаболка одгледувани во близина на нуклеарната централа во Чернобил, биле одземени од украинските власти и доставени до...

Денеска 35 години од нуклеарната катастрофа во Чернобил

Огромната и празна зона околу нуклеарната централа во Чернобил, местото на најтешката нуклеарна несреќа во светот што се случи на денешен ден пред 35...

Шумски пожар близу Чернобил предизвика зголемена радиоактивност

Во Украина е регистрирано синоќа зголемување на радиоактивноста поради шумски пожар што избувна во саботата во област околу нуклеарната централа Чернобил, каде во 1986...

Во Русија пронајден тенк за „судниот ден“

Во Ростовската област на Русија е пронајден тенк „Ладога“, оклопно возило познато по прекарот „возило за нуклеарна апокалипса“, пишува „Росијска газета“. Според информациите на порталот,...

САД со нова закана кон Русија

Белата куќа и се закани на Русија со „меѓународни последици“ поради извршениот кибер напад „НотПетја“ (NotPetya), кој го окарактеризира како „најразорен и најскап во...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот