Tag: Чеченија

Кадиров одби мобилизација во Чеченија

Рамзан Кадиров, верен сојузник на Путин, изјави дека нема да има мобилизација во Чеченија.Како што рече за време на гостувањето во едно телевизиско шоу,...

Москва: Убиен шефот на центар за антитероризам

Ибрахим Елџаркиев, шеф на Центарот за антитероризам во руското Министерство за внатрешни работи, убиен е вечерва во Москва.Ова за агенцијата ТАСС го потврди извор...

Напаѓачот од Париз е чеченски џихадист?

Француските власти го идентификуваа напаѓачот што завчера во центарот на Париз со нож уби едно лица, а рани уште четири други. Станува збор за...

Четири напаѓачи убиени во Чеченија

Четири лица осомничени за екстремизам се убиени, а две се ранети во престрелка после напад на полицијата во Грзони, главниот град на Чеченија.„Група вооружени...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот