Tag: чипови

„Бош“ со план за производство на чипови

Германскиот производител на автомобилски делови Бош (Bosch) отвори фабрика за чипови во Дрезден, со што ги забрза плановите да го искористи периодот на голема...

„Панасоник“ прекинува со производство на чипови

Управата на јапонскиот електронски гигант „Панасоник“ објави дека прекинува со производство на полупроводници поради интензивната конкуренција од Кина и Јужна Кореја.Од истата причина, донесена...

„Тошиба“ пред затварање?

Опстанокот на јапонскиот индустриски конгломерат „Тошиба“ е доведен под знак прашање поради загуба од 4,8 милијарди долари во периодот од април до декември минатата...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот