Tag: Чичаковски

Оставки на членови на ДИК по скандалот со делењето високи бонуси

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски вчера поднесе оставка, откако беше обелоденето дека членовите на ДИК си земале високи бонуси за последните изборни...

Чичаковски го донира бонусот за „Полио плус“

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски средствата од бонусот за локалните избори во износ од 260.000 денари ги донирал во граѓанската организација „Полио...

ДИК го повика на распит ИО од Центар за гласање...

Членовите на Државната изборна комисија (ДИК) со мнозинство гласови одлучија да ги повикаат членовите на Општинската изборна комисија (ОИК) од скопската Општина Центар и...

Чичаковски: Фер и демократски избори услов за натамошен напредок

Сите учесници на изборите да обезбедат фер и демократски избори со почитување на Уставот и законите, порача еден ден пред локалните избори Претседателот на...

Чичаковски: Избирачкиот список, добра основа за фер и кредибилни избори

Избирачкиот список е во согласност со правната рамка и постојната методологија за негово водење и ажурирање, го рефлектира степенот на точност на податоците добиени...

ДИК донесе упатства за гласање на слепи лица и лица со...

ДИК на јавна седница донесе неколку упатства за гласање на слепи лица и лица со оштетен вид преку шаблон со брајова азбука, а одобри...

ВМРО-ДПМНЕ се сомнева во Чичаковски

Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција го обвини претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, дека кога било најповеќе потребен во државата, заминал да...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот