Tag: човекови права

НОВ ПОТРЕС ВО „ТВИТЕР“: Маск го распушти Советот за говорот на...

Советот за доверба и безбедност на Твитер, составен од речиси стотина независни организации за граѓански и човекови права, е распуштен во понеделникот вечерта, само...

Промоција на истражување „Кој се плаши од родот?“

Во Скопје денеска ќе се одржи промоција на резултатите од истражувањето на клучните стратегии и наративи на македонските антиродови движења насловено „Кој се плаши...

Америка бара исфрлање на Русија од Советот за човекови права на...

САД ќе побара од Генералното собрание на Обединетите нации да ја суспендира Русија од Советот за човекови права, изјави вчера американската амбасадорка во ОН,...

Гутереш за „Гардијан“: Светот се соочува со пандемија на кршење на...

– Првиот човек на светската организација, Антонио Гутереш, изјави дека една година по избувнувањето на пандемијата на коронавирусот светот покажа дека се соочува и...

Царовска: Правото на образование е врвно и едно од најважните човекови...

„Правото на образование е врвно и едно од најважните човекови права. Секое дете мора да има право на образование, квалитетно, навремено, достапно, со еднакви...

Заев во Берлин ја прими наградата за човекови права, парите ќе...

– Верувајќи во мултилатералниот пристап успеавме да се дигнеме над проблемите и заедно со нашите партнери во Европската Унија и НАТО да почнеме да...

Заев во посета на Германија, ќе му биде врачена награда за...

Премиерот Зоран Заев денеска ќе биде во работна посета на Сојузна Република Германија, по повод доделување награда за човекови права за 2020 година од...

Преку 100 организации низ целиот свет бараат ново човеково право –...

Секој има право на здрава Планета, е глобалната кампања што ја покренаа повеќе од 100 граѓански организации низ целиот свет. Тие бараат од Обединетите...

Хелсиншки комитет: Казни за кршењето на прописите за безбедност и здравје...

Последната вест за повреден работник, кој додека работел на бул. Борис Трајковски, паднал и се здобил со тешки телесни повреди, е уште еден повод...

Во Собранието јавна расправа за состојбата со човековите права во казнено-поправните...

Во Собранието на Република Северна Македонија седници денеска ќе одржат Постојаната анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓаните и Законодавно-правната комисија.Јавна...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот