Tag: човек

Најсреќниот човек на светот“ на филмскиот фестивал во Венеција

Македонскиот игран филм „Најсреќниот човек на светот“ на Теона С. Митевска е селектиран во програмата Хоризонти на филмскиот фестивал во Венеција, информираат од Агенцијата...

На човекот дневно му требаат не повеќе од 20 минути сончање

На возрасна личност дневно ѝ требаат 15 – 20 минути сончање без сенка, најмногу, а треба да се почне со пет минути на ден,...

Крокодилот на Фидел Кастро гризна човек

Маж во своите 70-ти, беше каснат од крокодил за време на традиционалната забава на ракови во аквариумот Скансен во Стоцкхолм, Шведска. Крокодилот некогаш му...

Виторино: Секој седми човек на планетава е мигрант

Миграција со достоинство (#WithDignity) е темата на Меѓународниот ден на мигрантите 2018 година, што се одбележува денеска.Податоците на Меѓународната организација за миграции (ИОМ) покажуваат...

Покајание, од затвор спасение

Покајание – колку е тоа убав збор. Со покајанието се променува нашиот ум, го менуваме нашиот поглед на работите, го менуваме нашиот начин на...

За „груевизмот“ и по него

Македонија со месеци е под блокада. Долгогодишниот моќник Никола Груевски го спречува преземањето на власта од парламентарното мнозинство. Неговата политичка клика и волјата за...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот