Tag: чоколадо

Занимливости околу историјата на чоколадото

– Чоколадото е една од најомилените слатки на луѓето ширум светот, со своја долга историја… Интернетстраницата „Квиз-клаб“ објави листа историски факти, тривијалности и занимливости...

Колинда Грабар Китаровиќ нема ништо против чоколадо да биде наречено „Чоколинда“

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ потврди дека не и пречи Подравка да нарекува еден нов производ „Чоколинда“.Кандидатот на ХДЗ во претседателската кампања откри дека таа...

„Нестле“ ја загуби битката за заштита на „кит кат“

Компанијата „Нестле“ претрпе денеска пораз во Европскиот суд за правдата, затоа што не успеа да го заштити обликот на својот производ, „кит кат“ чоколадите. Судот...

Стогодишници откриваат: Во што е тајната на долговечноста?

Ричард Овертон (112), најстариот маж во Америка, го сподели неговиот совет за долг и здрав живот.Овертон го прослави 112 роденден во петокот и тврди...

Чоколадото го чува срцето

Добрата вест за љубителите на чоколадото стигнува од научници од Данска и Велика Британија кои утврдиле дека тоа може да го намали ризикот од...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот