Tag: Шапекоенсе

Барселона го повика Шапекоенсе на гости

Фудбалскиот клуб Барселона го повика Шапекоенсе во август следната година да учествува на традиционалниот турнир „Жоан Гампер“ во чест на играчите на тој бразилски...

Роналдињо и Рикелме сакаат да играат за Шапекоенсе

Легендарните фудбалери Роналдињо Гаучо и Хуан Рамон Рикелме изразија желба од почетокот на следната година да заиграат за бразилската екипа Шапекоенсе во знак на...

Трофејот Копа Судамерикана за Шапекоенсе

Фудбалскиот клуб Атлетико насоинал побара трофејот Судамерикана да се додели на Шапекоенсе.„Атлетико насионал бара од Јужноамериканската фудбалска конфедерација (CONMEBOL) трофејот, во чест на настраданите,...

Замолчан „Западниот ураган“

Фудбалерите на бразилскиот Шапекоенсе, кои загинаа во стравичната авионска несреќа, само пет дена порано го славеа пласманот во финалето на Копа Судамерикана.Првиот финален натпревар...

Трагедијата на Шапекоенсе последна во низата големи спортски несреќи

Падот на авионот во кој беа фудбалерите на бразилскиот Шапекоенсе кои тргнаа на првиот натпревар од финалето на Копа Судамерикана не е, за жал,...

Во падот на авионот со фудбалерите од Бразил 75 мртви

Колумбиските власти соопштија дека уште едно, шесто лице го преживеало падот на авионот со 81 патник и членови на екипажот недалеку од Меделин, на...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот