Tag: Шпигел

Германски пратеник поднесе оставка по информација на Шпигел дека добивал пари...

– Уште еден пратеник од конзервативниот блок на германската канцеларка Ангела Меркел поднесе оставка по информација во списанието „Шпигел“ дека зел пари во замена...

Шпигел: Навални е подобар, зборува, а може и да се сети

– Здравствената состојба на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се подобри по наводното труење со нервниот агенс „Новичок“ и тој сега може повторно да зборува,...

„Шпигел“: Ѓукановиќ е газда на Црна Гора

Протестите заради Законот за слобода на вероисповед во Црна Гора не запираат. Притоа, не се работи само за црквена работа: претседателот Ѓукановиќ свесно ги...

„Шпигел“: ЕУ си го погази зборот, последиците можат да бидат сериозни

ЕУ цврсто им вети на Северна Македонија и на Албанија дека ќе ги отворат пристапните преговори – и го прекрши тоа ветување. Политичарите на...

Димитров: Добивме втора шанса за Македонија

Ние добивме втора шанса за Македонија да изгради вистинска европска демократија,  и ние мора да ја искористиме оваа шанса, очекувањата и надежите на македонското...

„Шпигел“ анализира: Груевски ја жртвува својата земја за да избегне затвор

Никола Груевски на почетокот на неговото владеење важеше за модернизатор на Македонија. Потоа се претвори во ултранационалистички владетел, кој својата земја свесно ја турка...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот