Tag: џихадисти

Во Австрија во моментов има 72 џихадистиповратници

Австриското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во земјата моментно има 72 џихадистички повратници.Меѓу нив има 26 лица со австриско државјанство, се вели во...

Во Франција уапсени помагачи на џихадисти

Припадниците на антитерористичките единици на француската полиција притворија пет лица, осомничени за помош на џихадисти кои си заминале од Франција и отишле во војните...

Во Египет убиени десет осомничени терористи

Египетската полиција во близина на Каиро застрела десет лица осомничени за припадност на Исламска држава, соопштија египетските сили за безбедност.Во таа операција ранети се...

Во Шпанија уапсени осумина за вмешаност во нападот во Брисел лани

Шпанската полиција уапси осум лица осомничени за поврзаност со терористичкиот напад во Брисел, во март минатата година, во кој загинаа 35 лица.Во соопштението на...

Разбиена ќелија на Исламска држава во Мароко

Мароканските сигурносни служби вчера извршија опсежна операција против приврзаници на џихадистичката група Исламска држава во која се уапсени седум лица, објави Министерството за внатрешни...

Во Шпанија уапсени Мароканци за врски со ИД

Шпанската полиција уапси двајца Мароканци осомничени дека припаѓаат на пропагандната и регрутна мрежа на Исламска држава, соопшти вечерва шпанското Министерство за внатрешни работи.Мароканците доброволно...

Терористички напад на свадба во Ирак

Шеснаесет лица загинаа, а повеќе од триесет се потешко повредени денес во Ирак кога бомбаш самоубиец со автомобил влетал во толпа луѓе која присуствувала...

Северот на Сирија исчистен од терористи

Повеќе од стотина станбени подрачја ширум речиси илјада километри од северниот дел на Сирија се исчистени од терористи од почетокот на операцијата „Штит Еуфрат“,...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот