Tag: џонсон

Секој седми Британец верува дека Трас ќе биде подобра премиерка од...

Само еден од седум Британци верува дека Лиз Трас ќе биде подобра премиерка од Борис Џонсон, покажува денешната анкета на агенцијата YouGov, додека четвртина...

Анкета: Скоро половина од Британците мислат дека Борис Џонсон лошо се...

Речиси половина од Британците сметаат дека Борис Џонсон лошо се снашол како премиер, покажа најнова анкета, јавија Прес асосиејшн и ДПА додавајќи дека тоа...

Владата на премиерот Џонсон го „преживеа“ гласањето за доверба

Владата на британскиот премиер Борис Џонсон синоќа го „преживеа“ гласањето за доверба што самата го свика.Членовите на владејачката Конзервативна партија ги поддржаа министрите за...

Би-би-си: Џонсон ќе поднесе оставка

Британскиот премиер Борис Џонсон ќе поднесе оставка, јави Би-би-си.Таквата одлука наводно уследи по низата оставки на британските министри. МИА

Џонсон: Ќе ја послушам пораката на гласачите

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека ќе ја послуша пораката на гласачите, но и ќе „продолжи“ понатаму, откако неговата Конзервативна партија изгуби две...

Џонсон предлага нова алијанса како алтернатива на ЕУ

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ повикувајќи се на неименувани извори објави дека британскиот премиер Борис Џонсон има таен план за формирање на нов економски...

Британскиот премиер најави укинување на ограничувања поврзани со коронавирусот

Луѓето во Англија од следната недела повеќе нема да мора да носат маски, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон во Парламентот.– Научниците веруваат дека...

Џонсон планира на Г7 да иницира нови санкции против талибанците

Велика Британија планира да иницира нови санкции против талибанците на утрешниот состанок на Г7, на кој ќе се разговара за кризата во Авганистан.Британскиот премиер...

Џонсон: Британија и СЗО ќе развиваат „пандемиски радар“

Велика Британија заедно со Светската здравствена организација (СЗО) ќе работат на развојот на „пандемиски радар“, систем што ќе помогне брзо да се идентификуваат сите...

Џонсон и Блинкен се заложија за глобална вакцинација против Ковид-19

Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот државен секретар Ентони Блинкен се согласија дека е потребна глобална вакцинација против Ковид-19 за да се стави крај...

Вилмич, покроце малу!

Во период на големи препирки по социјалите мрежи и „независните“ телевизии за тоа кој е од кого поголем патриот во заштитата од „бугаризацијата“, тукашни...

Избор на уредникот