Барса се сели од „Камп ноу“: „Можуик“ нов дом на Каталонците

LinkSense.mk

Фудбалерите на Барселона цела наредна сезона ќе играат надвор од својот стадион „Камп Ноу“ поради реновирање.

По завршувањето на работите, домот на каталонскиот гигант ќе може да прими 105.000 луѓе, а неодамна беше потпишан вреден договор со компанијата „Спотифај“, по кој ќе го носи името.

Во сезоната 2022/2023 избраниците на Чави ќе играат на „Можуик“, каде се одржаа Олимписките игри во 1992 година.