Бајден им порача на Американците да ја напуштат Украина

LinkSense.mk

Американскиот претседател Џо Бајден им порача на Американците во Украина веднаш да ја напуштат земјата.

„Американските граѓани треба веднаш да ја напуштат Украина, изјави Бајден во интервју за „Ен-Би-Си“, а извадоци од кои пренесе „Си-Ен-Ен“.

Зборувајќи за сè понапнатата ситуација на границата со Украина, каде Русија со недели акумулира војници и воена опрема, Бајден рече:

„Немаме никаква врска со терористичка организација овде. Ова е една од најголемите армии во светот. Ова е многу голема разлика и ситуацијата може многу брзо да дивее.

Бајден додаде дека тоа не е ситуација што ќе го принуди да испрати американски војници за да ги спасат Американците кои сакаат да ја напуштат Украина, но додаде:

„Кога Американците и Русите ќе почнат да пукаат еден во друг, зборуваме за светска војна.

„Ако рускиот претседател Путин е доволно невнимателен да влезе во Украина, тој е доволно паметен да не направи потег што ќе има негативно влијание врз американските граѓани“, рече Бајден.