Бугарија ќе добие 1.259.728 вакцини од „Фајзер“

Во својот профил на Фејсбук, премиерот на Бугарија Бојко Борисов објави дека Бугарија ќе добие дополнителни 1.259.728 вакцини. Според дописникот на МИА од Софија, ова е дополнителна количина вакцини Фајзер/Бионтех. Според Борисов, ова покажало солидарност во ЕУ.

Вакцините ќе дојдат во Бугарија во април, мај, јуни, рече тој. Во моментов, Бугарија има дополнителни 200.000 дози, од кои 16.000 пристигнаа вчера.

Бугарскиот премиер им се заблагодари на претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и на неговиот колега австрискиот премиер Себастијан Курц.

Бојко Борисов го нападна претседателот Румен Радев дека ако парламентарните избори во Бугарија беа закажани само една недела подоцна, ситуацијата во земјата ќе беше помирна и работите ќе беа поинаку. Според Борисов, врвот на третиот бран веќе опаѓа, а вакцинираните во Бугарија стануваат повеќе од заразените. Целта е сите земји на ЕУ да бидат што поблиску до вакцинирањето на 50 отсто од своите граѓани до крајот на јуни, рече Борисов.