Бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 26 милиони лица

Повеќе од 26 милиони луѓе, поточно 26.093,812, биле заразени со коронавирусот во светот од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлдметерс“.

Според веб-страницата, од последиците на вирусот досега починале 864.565 лица, а оздравеле 18.340.671 лице.

Во моментов има 6.888,576 активни случаи, од кои 60.670 се во критична здравствена состојба.

Ситуацијата е најтешка во САД, каде повеќе од 6,2 милиони луѓе се заразени со коронавирусот, а починаа 189.651 лице.

На второ место е Бразил со над 3,9 милиони заразени и 122 941 починати, а на трето место е Индија со над 3,8 милиони заразени и 67 486 жртви.

Само Русија сè уште има повеќе од милион пациенти, поточно 1.005.000.

Во таа земја, сепак, бројот на смртни случаи е значително помал – 17.414.