Во Битола запленета дрога во вредност од околу 800.000 евра, приведени пет лица

LinkSense.mk

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција –  Сектор за недозволена трговија со дрога и оружје – Единица за недозволена трговија со дрога, во координација со тимови од Одделот за специјални полициски операции – Специјалната антитерористичка единица „Тигар” и СВР Битола, вчера лишиле од слобода пет лица, а заплениле дрога во вкупна проценета вредност од околу 800.000 евра.

„По добиени информации дека во правен субјект за производство на канабис во медицински цели во Битола се врши производство на марихуана, и покрај донесената одлука и решение од страна на Владата на РСМ на 25.05.2021 за одземање на дозвола за одгледување на канабис за медицински цели, објавена во „Службен весник” бр.121 од 03.06.2021, на предлог на Министерството за здравство, поради постапувања спротивни на Законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции, кои биле констатирани при вонредна контрола извршена на 10.04.2021 од страна на Комисијата за оценување на исполнетост на условите за одгледување на канабис за медицински цели во содејство со МВР, обезбедена е Наредба за претрес од Основен суд Битола, информира портпаролката на МВР Сузана Прањиќ Талевска.

При извршениот претрес на правниот субјект, во една од просториите биле затекнати две женски лица во момент на обработка и пакување на сув цвет од канабис, додека во други простории на фабриката била пронајдена голема количина на сув цвет од канабис.

„Во координација со Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола, пронајдената дрога е спакувана во 67 вреќи во вкупна тежина од околу 250 килограми. Петте лица се приведени во полициска станица, а по комплетирање на целокупната документација против сите инволвирани лица во нелегално производство на наркотична дрога марихуана ќе биде поднесена кривична пријава, извести Прањиќ Талевска.

 

ИЗВОР/ФОТО: МИА