Во Бугарија за 24 часа нови 3.328 заразени со Ковид-19 и 117 починати

Во Бугаријаво изминатите 24 часа се регистрирани 3.328 нови случаи на заразени со новиот коронавирус, со што вкупниот број достигна 171.493, соопшти денеска Министерството за здравство.

Уште 117 пациенти починале, а 5.283 од почетокот на пандемијата.

Хоспитализирани се 6.988 пациенти, од кои 544 се на интензивна нега. Бројот на заразени лекари во моментов е 7.745.