Во Германија во поплавите загинаа најмалку 20 луѓе

LinkSense.mk

„Најмалку 20 луѓе загинаа во поплавите што ја погодија западна Германија, а десетици се водат како исчезнати, соопштија властите.

Поројни дождови предизвикаа голема материјална штета врз објекти, затворени се патиштата, а голем број луѓе се евеакуирани.

Најголем број жртви има во Северна Рајна Вестфалиа и во Рајнската област Пфалц.

Властите соопштија дека како исчлезнати се водат од 50 и 70 луѓе.

 

 

 

 

МИА