Во Скопје вчера санкционирани 388 возачи

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден продолжило со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје, како што посочуваат од МВР, изречени се вкупно 388 мерки, меѓу кои 46 за возење без возачка дозвола, 34 за технички неисправни и нерегистрирани возила, 13 санкции за користење на мобилен телефон. За непрописно паркирање изречени се 59 мерки, а 55 мерки за неносење на заштитна маска.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, информираат од МВР и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.