Данска е загрижена за зголемената шпионажа на нејзината почва

LinkSense.mk

Данските разузнавачки служби се загрижени поради зголемувањето на шпионските активности на територијата на таа скандинавска држава, се наведува во извештајот објавен денеска, во време кога шефот на воената разузнавачка служба е во притвор под обвинение за објавување доверливи документи.

Голем број странски земји активно спроведуваат разузнавачки активности против Данска, а заканите за шпионажа се зголемени во последниве години“, соопштија данските разузнавачки агенции.

Оваа закана, која вклучува шпионажа, вознемирување, обиди за нелегално стекнување производи, технологија и знаење и, во исклучителни случаи, обиди за атентат, се протега на данските автономни територии, Фарските Острови и Гренланд, особено поради нејзиниот интерес за Арктикот.

Според извештајот, заканите првенствено доаѓаат од Русија, Кина и Иран.

Кина прави големи напори во смисла на пренос на технологијата и знаењето“, појаснува за весникот „Политикен“ шефот на разузнавањето Андерс Хенриксен.

Според него, постои латентна закана и во вид на студентска размена. Данската телевизија во понеделникот извести дека на началникот на данското воено разузнавање, Ларс Финдсен, му е одреден притвор, заради негова вмешаност во случај кој вклучува протекување на „многу доверливи“ информации.

Четворица сегашни и поранешни вработени во две дански разузнавачки служби беа уапсени во декември поради објавување на високо доверливи информации. Финдсен е единствениот кој останува во притвор додека трае истрагата.

Случајот, за кој властите објавија многу малку информации, се води зад затворени врати, што значи дека точните обвиненија и содржината на информациите кои протекле не се објавени.

Според телевизијата, случајот е заради давање на доверливи информации на данските медиуми.