Доживотен затвор за турски бизнисмен за обид за рушење на Ердоган

LinkSense.mk

Турскиот суд го осуди бизнисменот Осман Кавала на доживотен затвор, прогласувајќи го за виновен за обид за соборување на владата преку финансирање протести низ целата земја во 2013 година.

Кавала (64) беше во затвор четири и пол години без пресуда и ги негира обвиненијата против себе и 15 други лица, обвинети за протестите во Гези, кои започнаа како мали демонстрации во паркот во Истанбул и прераснаа во антивладини немири низ земјата, во кои загинаа осум демонстранти.

Судот осуди уште неколку обвинети на по 18 години затвор за помагање во обид за соборување на власта.

Судот, исто така, соопшти дека одлучил да го ослободи Кавала од обвиненијата за шпионажа, поради недостиг на докази.