Едно лице загина, а 17.000 ги напуштиле домовите по налетот на тропската бура Меги на Филипини

LinkSense.mk

Најмалку едно лице загина, а повеќе од 17.000 мораа да ги напуштат своите домови поради поплавите и лизгањето на земјиштето предизвикани од првата тропска бура на Филипините оваа година.

Тропската бура Меги, локално наречена Агатон, во неделата го погоди источниот брег на земјата, а обилните дождови предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето во погодените области.

Осумдесет и тригодишен маж се удави во поплавите во провинцијата Давао Де Оро, 970 километри јужно од Манила, соопштија локалните власти. Две жени беа повредени кога беа погодени од поплави во блиската провинција Букиднон, соопшти Националната агенција за катастрофи.

-Имаме извештаи за повеќе жртви, но го чекаме официјалниот попис и извештаите на нашите регионални колеги, изјави Марк Тимбал, портпарол на Националната агенција за катастрофи.

Агенцијата соопшти дека 17.892 луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови во 17 провинции погодени од бурата Меги, додека повеќе од 1.100 патници останале заглавени во пристаништата во погодените области откако крајбрежната стража го прекина морското патување.

Меги оттогаш ослабе до тропска депресија, а максималната сила на ветерот сега е 55 километри на час и на удари од 75 километри на час, соопшти метеоролошката служба.