Ердоган: Да се зголемат напорите за мир

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денес ги повика земјите кои учествуваат на Светскиот конгрес за енергетика во Истанбул, да ги соединат напорите поради воспоставување на мирот во Сирија и Ирак.

Укажувајќи дека мотото на Конгресот е „Повик за мир“, Ердоган реше дека е неопходно на најдобар можен начин да се вложат напори за мир на Блискиот Исток.

„Ве повикувам, ценети учесници, да ги соединиме напорите за воспоставување на траен мир во Сирија и Ирак“, истакна Ердоган, пренесе агенцијата Тасс.

Ердоган се заложил и за обезбедување на непречено доставување на хуманитарна помош во Сирија.
На Конгресот се обрати и рускиот претседател Владимир Путин, кој изрази задоволство што ситуацијата во
Турција, после неуспешниот воен пуч, е под контрола.

„Многу ни е драго што Турција се опоравува, и посакуваме само успех“, порача Путин.