Заев: За пуста желба за власт биле спремни државата да ја носат низбрдо, а народот да страда

LinkSense.mk

За пуста желба за власт биле спремни државата да ја носат низбрдо, а народот да страда. Напиша премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил откако ВМРО-ДПМНЕ, Алијанса за Албанците, Алтернатива, Левица и БЕСА до Собранието поднесоа иницијатива за гласање на недоверба на Владата.

„Овие денови сведочиме на загрозување на Договорот од Преспа, на Договорот за добрососедство со Бугарија, на Охридскиот рамковен договор, на заедничкото едно и еднакво општество, на мирот на граѓаните внатре и на добрите односи со соседите.

Но, има оваа држава свој народ, и граѓани, и демократи, и борци, и политичари и партии кои нема да дозволат Мицкоски, Апасиев и Груевски да ја заробат и упропастат државата одново.

Нашата кауза е и граѓанска и државничка.

Знам дека позади таа кауза како бедем гордо стојат мнозинство од нашите граѓани и мнозинство од нашите пратеници“, напиша Заев.

Тој нагласи дека демократијата, слободата, солидарноста и заедништвото се нашите вредности.