Застрелан поранешниот премиер на Јапонија, Абе

LinkSense.mk

Поранешниот премиер на Јапонија, Шинзо Абе е застрелан додека држел говор за време на предизборна кампања во градот Нар.

Врз Абе се истрелани два куршума, а вториот куршум го погодил во грб. Тој бил префрлен во болница, но не покажувал знаци на живот.

Напаѓачот е идентификуван и уапсен.

Абе беше премиер една година во 2006 година, а потоа од декември 2012 до септември 2020 година, кога се повлече од функцијата поради здравствени проблеми.

„Јапан тајмс“ пишува дека Абе – еден од најзначајните лидери во повоената историја на Јапонија – беше застрелан во градите додека држеше говор на улица во градот Нара во петокот. Тој наводно е во состојба на кардиопулмонален застој.

Тој бил без свест кога итно бил пренесен во болница и крварел од градите. Полицијата го уапси човекот осомничен за нападот на Абе.

На снимките од инцидентот објавени на социјалните мрежи се слушаат два истрели.

Абе држел говор пред станицата Јамато Саидаиџи кога бил нападнат околу 11:30 часот. Средношколците кои биле сведоци на пукањето изјавиле за NHK дека еден човек дошол одзади и испукал два истрели.

„Првиот истрел звучеше како играчка базука“, рече студентка. Откако напаѓачот го испукал вториот истрел, се појавило големо количество бел чад, додаде таа.

Абе бил пренесен преку медицински хеликоптер до Медицинскиот универзитет Нара во градот Кашихара, јужно од централна Нара, според NHK, кои ги цитирале претставниците на брзата помош.

Човекот е уапсен под сомнение за обид за убиство, а пиштолот е одземен, наведува телевизијата. NHK го идентификуваше човекот како Тецуја Јамагами, 41-годишен жител на градот Нара.

Премиерот Фумио Кишида, кој беше во префектурата Јамагата за да одржи говор за кандидатот на неговата Либерално-демократска партија пред изборите за Горниот дом во недела, полета назад во Токио. Сите министри, од кои многумина беа надвор од Токио поради изборната кампања, исто така беа повикани назад, изјави на прес-конференција главниот секретар на кабинетот Хироказу Мацуно.

Варварски чин како овој не може да се толерира од која било причина и ние цврсто го осудуваме“, рече Мацуно. „Ќе ги преземеме сите неопходни мерки“.

Премиер со најдолг стаж во јапонската историја

Шинзо Абе (роден на 21 септември 1954 година) е јапонски политичар кој беше премиер на Јапонија и претседател на Либерално-демократската партија (ЛДП) од 2006 до 2007 година и повторно од 2007 до 2020. Тој беше премиер со најдолг стаж во јапонската историја. Абе, исто така, беше главен секретар на кабинетот од 2005 до 2006 година под Јуничиро Коизуми и беше накратко лидер на опозицијата во 2012 година.

Абе беше избран во Претставничкиот дом на изборите во 1993 година. Тој беше назначен за главен секретар на кабинетот од премиерот Јуничиро Коизуми во септември 2005 година, пред да го замени како премиер и претседател на ЛДП во септември 2006 година и премиер, прв роден по Втората светска војна. Абе поднесе оставка како премиер веднаш по една година на функцијата, поради медицински компликации од улцеративен колитис, кратко откако неговата партија ги загуби изборите за Домот на советниците истата година. Тој беше заменет со Јасуо Фукуда, кој стана првиот во серијата од пет премиери кои не успеаја да ја задржат функцијата повеќе од шеснаесет месеци.

По закрепнувањето од болеста, Абе направи неочекуван политички камбек, победувајќи го Шигеру Ишиба, поранешниот министер за одбрана, на гласањето за да стане претседател на ЛДП по втор пат во септември 2012 година. По убедливата победа на ЛДП на општите избори во декември, тој стана првиот поранешен премиер кој се врати на функцијата по Шигеру Јошида во 1948 година. Во август 2020 година, Абе ја објави својата втора оставка како премиер, наведувајќи го значителното обновување на неговиот улцеративен колитис.

Абе е конзервативец кого политичките коментатори нашироко го опишаа како десничарски јапонски националист. Тој се смета за тврдокорен во однос на Северна Кореја и се залага за ревидирање на членот 9 од пацифистичкиот јапонски устав за да ѝ се дозволи на Јапонија да одржува воени сили. Абе беше меѓународно познат по економската политика на неговата влада, наречена Абеномикс, со мерки за монетарно олеснување, фискални стимулации и структурни реформи.

 

МИА